Projekty

Projekt MSK: Podpora komunitních služeb chráněného bydlení

Projekt se zaměřuje na zajištění dostupnosti, stabilizaci a rozvoj sociálních služeb chráněného bydlení.

Období realizace projektu 1.1.2025–30.6.2026

Projekt - Elektromobil pro socíálně terapeutickou dílnu organizace Náš svět

Projekt Elektromobil pro sociálně terapeutickou dílnu organizace Náš svět, reg.č. CZ.31.6.0/0.0/0.0/23_066/0008007 byl financován Europskou únií.

Hlavním cílem projektu je zlepšit podmínky a dostupnost pro kvalitní poskytování ambulantní sociální služby STD. Z tohoto důvodu došlo k pořízení jednoho nového ekologicky šetrného elektromobilu (bezemisní typ BEV) Hyundai KONA EV, za účelem navýšení kapacity obslužnosti služby a poskytování efektivní a kvalitní ambulantní sociální služby STD.

Nadace ČEZ

Péče o vzdělávání našich zaměstnanců - Investice do kvality a rozvoje. V naší organizaci si plně uvědomujeme, že vzdělávání zaměstnanců je klíčovým předpokladem pro poskytování kvalitních sociálních služeb. Jedním z příkladů naší podpory vzdělávání byl Základní kurz Bazální stimulace 2024. Tento kurz, zaměřený na hlubší pochopení a praktické využití principů bazální stimulace, úspěšně absolvovalo 16 účastníků z řad našich kolegů. Následně proběhl také Nástavbový kurz Bazální stimulace. Zájem o další vzdělávání byl značný, což dokládá účast 18 zaměstnanců, kteří se rozhodli své znalosti ještě více prohloubit. Investice do těchto finančně náročných kurzů je pro naše zaměstnance významným benefitem. 

Financování kurzu se podařilo zajistit díky podpoře Nadace ČEZ ve formě nadačního příspěvku v rámci projektu "Bazální stimulace pomáhá". Srdečně děkujeme Nadaci ČEZ za jejich podporu!

Získané dovednosti nejen zvyšují jejich profesionální kompetence, ale zároveň posilují jejich jistotu a motivaci při práci. Naše organizace tímto přístupem potvrzuje svůj závazek k rozvoji kvalitního pracovního prostředí a poskytování péče na nejvyšší možné úrovni. Jsme hrdí na naše zaměstnance a jejich chuť vzdělávat se. Společně tak zajišťujeme nejen odborný růst, ale také lepší život našim klientům.

Projekt z příspěvků v rámci EVVO - "Naučná zahrada pro poučení i užitek"

Projekt byl financován z neinvestičních účelových příspěvků v rámci EVVO (dále jen "příspěvek") pro příspěvkové organizace zřizované Moravskoslezským krajem pro školní rok 2023/2024. Příspěvek bylo možné  použít pouze na neinvestiční projekt, jehož realizace byla v období od 1. 9. 2023 do 31. 8. 2024.

Projekty jsou zaměřené na "Podporu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty ve školním roce 2023/2024" na podporu aktivit v zahradách.

Projekt byl realizován formou pořízení vyvýšených záhonů a užitkové zahrady kolem nově zbudované terasy Domova U Zvonu a Domova U Slunečnice. Do vyvýšených záhonů a květináčů a rovněž do blízkého okolí terasy byly vysazeny různé byliny a ovocné keře a květiny opatřené štítky s fotografiemi a informacemi o těchto rostlinách. Užitková zahrada bude uživateli využívána od jara do podzimu jelikož se nachází v bezprostřední blízkosti domovů a teras. Domov U Zvonu a Domov U Slunečnice jsou domovy pro osoby se zdravotním postižením a většina klientů je částečně nebo plně imobilní. Výsadbu bylin, rostlin, stromků a keřů realizovali průběžně samotní uživatelé s podporou pracovníků v rámci aktivizačních činností.

"Mobilní naučná zahrada"

Financování projektu "Mobilní náučná zahrada" je z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci akce "Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) pro příspěvkové organizace MSK. Projekt je realizován od 01. 11. 2022 do 31. 08. 2023.

Mobilní zahrady byly v rámci projektu vytvořeny ve venkovních prostorech v zařízení příspěvkové organizace Náš svět, která poskytuje sociální pobytovou službu Domov se zvláštním režimem, Domov pro osoby se zdravotním postižením a poskytnou praktické využití stávajících volných prostorů. Naučná zahrada umožňuje uživatelům pěstovat a poznávat různé druhy bylin a rostlin, které jim pomohou získat nové dovednosti a znalosti jak pěstovat a využívat bylinky a další rostliny v běžném životě.

Cílem projektu bylo vybudovat naučnou mobilní zahradu formou vyvýšených záhonů, díky kterým si mohou naši uživatele procvičit jemnou motoriku, a pracovní terapii využít pro zklidnění mysli, naučit se poznávat různé druhy rostlin a bylin, které se mohou zpracovávat při vaření, pečení, aromaterapii a podobně. Rostliny byly opatřeny pospiskami. Mobilní zahradu budou moci využívat také klienti, kteří mají tělesné postižení a jsou odkázání na invalidní vozík. Zahrada je koncipována tak, aby u ní lidé na vozíčku nebo židli mohli sedět "jako za stolem" a pracovat s rostlinami. Přínosem projektu je také, že imobilní uživatelé mají tyto vyvýšené záhony v bezporstřední blízkosti na zpevněné ploše terasy a mohou se při odpočinku kochat zhotovenými ekosystémy a vnímat tak blízkost přírody.

PŘÍSPĚVEK Z MSK

Příspěvek z Moravskoslezského kraje z Programu na podporu poskytování sociálních služeb financovaného z kapitoly 313 - MPSV státního rozpočtu.

Sociálním službám v naší organizaci jsou poskytovány finanční prostředky z Moravskoslezského kraje, které jsou účelově určeny na financování běžných výdajů souvisejících s poskytováním základních druhů a forem sociálních služeb zařazených v krajské síti sociálních služeb, která je součástí Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb v Moravskoslezském kraji na léta 2015 - 2020, a to z dotačního Programu na podporu poskytování sociálních služeb z kapitoly 313 - MPSV státního rozpočtu.